Расподела креча као мера за смањење кислеости земљишта

Данас је у Војном кругу започета расподела око 175 тона креча намењеног за побољшање квалитета земљишта пољопривредних произвођача на територији Општине Лајковац. Ово је једна од мера из општинског Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и руралног развоја, предложена од Савета за пољопривреду општине Лајковац и одобрена од одборника локалног парламента.

Присуствујући у раним јутарњим сатима почетку расподеле, која ће можда бити завршена већ данас, заменик председника општине Обрад Милутиновић је истакао:

„Из буџета за ову меру је издвојено 1,2 милиона динара, што представља 10% буџета, односно 8% буџета намењеног за пољопривреду. У току 2025.год планира се повећање буџета намењеног за субвенције пољопривредним произвођачима. Ова мера је одобрена од стране Савета за пољопривреду Општине Лајковац. По информацијама које имамо, 58 пољопривредних газдинстава доћи ће овде да преузме одговарајуће количине креча, у зависности од површине коју обрађују и коју су пријавили за побољшање квалитета земљишта. У току дана би већ требало да буде расподељено свих 175 тона креча, колико је и намењено по овој мери из буџета, преко Пољопривредне и саветодавне стручне службе Ваљево која је спровела одређене мере. Ова мера ће бити настављена и следеће године, не знамо још колико ће бити одвојено из буџета у ту сврху, да ли остаје исти износ или ћемо повећати финансијска средства. Код нас је ова мера јако популарна, јер је квалитет земљишта на нашој територији такав да је оно јако кисело, самим тим са калцизацијом земљишта повећава се удео калцијума у обрадивој површини земљишта.“

Калцификација пољопривредног земљишта резултат је дугогодишње сарадње Општине Лајковац и Пољопривредне и саветодавне стручне службе Ваљево. О томе је детаљније говорила Снежана Стојковић Јевтић, саветодавац за ратарство и повртарство ове службе:

„По традицији, сваке године у ово време, на основу резултата агрохемијских анализа, расподељујемо кречни материјал намењен за кисела земљишта пољопривредницима лајковачке општине. Са општином Лајковац имамо дугогодишњу успешну сарадњу, јер је то једна од локалних самоуправа која има слуха за проблеме пољопривредних произвођача. Добро је познато да се земљиште Колубарског округа, које је делокруг рада ПССС Ваљево, углавном налази у класи киселих, чак јако киселих земљишта. Више од 70% наших земљишта је са киселом PH реакцијом и зато смо и ове године урадили одређен број узорака за пољопривредне произвођаче који су били заинтересовани, а пријављивали су се у Општини у Лајковцу. Након урађених анализа служба је направила програм поправке киселих земљишта, спецификације, поручили одређену количину кречног материјала који ће се користити за сузбијање киселости земљишта и ево нас на првом дану расподеле. У два дана Служба ће поделити 175 тона кречног материјала, калцијум-карбоната. Захтев је поднело 58 пољопривредних произвођача, за њих смо урадили програм поправке, а већина ће добити по две до три тоне. Приликом расподеле пољопривредни произвођачи од Службе добијају и препоруку како да употребе кречни материјал, како би најбоље искористили средства која општина сваке године издваја за своје произвођаче“.

Општина Лајковац, Општинска управа Лајковац и Пољопривредна и саветодавна стручна служба Ваљево годинама имају успешну сарадњу, која се огледа у различитим активностима:

„Почетком године имамо серију предавања за пољопривредне произвођаче, зато смо сваке године ту. Осим тога, свакодневно смо и на терену, саветодавци из ПССС Ваљево. Свако од нас има одређени број својих одабраних газдинстава, пољопривредних произвођача са којима редовно сарађујемо и чујемо се за било који други вид сарадње. Од прошле године, од када је почео са радом Е-аграр, наше колеге долазе овде и помажемо службеницима у општини. Жене то јако лепо раде већ две године: помажу пољопривредним произвођачима око пријављивања, обнове газдинстава, за конкурисање по позивима за субвенције које Министарство расписује. Тренутно је у току пријава за трећи квартал за премију за млеко, још увек иде позив који се односи на набавку механизације за биљну производњу, а такође су кренули позиви за биљну и сточарску органску производњу. Понављам – сарадња је веома успешна на обострано задовољство и наше и њихово, траје дуги низ година и надам се да ће се наставити и у будућности“, закључила је Снежана Стојковић Јевтић.